четвер, 2 лютого 2017 р.

Під островом Маврикій знайдено сліди "загубленого континенту"

Вчені підтвердили існування «втраченого континенту» під островом Маврикій в Індійському океані, який залишився після розпаду суперконтиненту Гондвана, який розпочався 200 мільйонів років тому. Частина кори, яка була згодом покрита молодий лавою від вулканічних вивержень на острові, виявилася крихітним шматочком стародавнього континенту, який відокремився від острова Мадагаскар, коли Африка, Індія, Австралія і Антарктида розійшлися і сформували Індійський океан.

«Ми вивчаємо процес розпаду континентів, щоб зрозуміти геологічну історію планету», говорить геолог Вітватерсрандского університету (Вітсен) Льюїс Ашваль, провідний автор роботи, опублікованої в престижному журналі Nature Communications.

Вивчаючи мінерал циркон, знайдений в гірських породах, що викидаються вулканами разом з лавою, Ашваль і його колеги Майкл Уіденбек з Німецького науково-дослідного центру землезнавства (GFZ) і Тронд Торсвік з Університету Осло, запрошений вчений в GFZ, виявили, що залишки цього мінералу були занадто старими, щоб належати острову Маврикій.

«Земля складається з двох частин - континентів, які старі, і океанів, які« молоді ». На континентах можна знайти породи, яким більше чотирьох мільярдів років, але ви не знайдете нічого подібного в океані, тому що там утворюються нові породи », пояснює Ашваль. «Маврикій - це острів, і на острові немає порід старше 9 мільйонів років. Проте, вивчаючи гірські породи на острові, ми виявили циркон віком 3 мільярди років »


Циркони - це мінерали, які з'являються найчастіше в континентальних гранітах. Вони містять слідові кількості урану, торію і свинцю, а оскільки добре переживають геологічні процеси, в них також можна знайти багатий літопис геологічних процесів і надзвичайно точно датувати.

«Той факт, що ми знайшли циркон такого віку, доводить, що під Маврикієм є набагато старіші матеріали земної кори, які могли бути народжені тільки на континенті», говорить Ашваль.

На цьому острові вже не в перший раз знаходять циркони віком в мільярди років. Дослідження, проведене в 2013 році, виявило сліди цього мінералу в пляжному піску. Проте це дослідження отримало багато критики, наприклад, на тему того, що цей мінерал могло задути вітром або взагалі принести на автомобільних покришках або взуття вчених.


«Той факт, що ми знайшли стародавні циркони в породі (трахеї віком в 6 мільйонів років), підкріплює попереднє дослідження і відкидає будь-яке припущення про можливість бути принесеним вітром, хвилями або ще чим-небудь, як показували попередні результати», говорить Ашваль.

Ашваль передбачає, що існує безліч шматків «невідкритого континенту» різних розмірів, спільно іменованих «Мавріціо», які розкидані по всьому Індійському океану і залишилися від розпаду Гондвани. Нові результати показують, що цей розпад представляв собою не просте розщеплення стародавнього суперконтиненту Гондвани, а складну фрагментацію, коли частини континентальної кори різних розмірів були кинуті в розвиненому басейні Індійського океану.


Суперконтинент Гондвана існував понад 200 мільйонів років тому і включав породи віком 3,6 мільярда років, перш ніж розділитися на те, що нині є Африку, Південну Америку, Антарктиду, Індію та Австралію. Дроблення сталося внаслідок тектоніки плит.

Немає коментарів:

Дописати коментар