четвер, 4 травня 2017 р.

Супутники зафіксували стрімке збільшення кратера Батагайка в Сибіру.

Драматичне розширення шраму на тілі Сибіру зафіксували космічні супутники. Знімки з космосу з 1999 по 2016 роки показали неухильне зростання кратера Батагайка. Цей процес свідчить про танення вічної мерзлоти.

Провал, розташований в Верхоянському районі Якутії, зростає з 1980 року. Що вельми допомагає палеонтологам.
За цей час кратер оголив скам'янілості рослин, останки печерних левів, шерстистих носорогів, мамонтів та інших представників плейстоцену. За допомогою безодні, яка виникла посеред тайги, вчені отримують уявлення про клімат доісторичної епохи (тоді тут було тепліше, в достатку виростали рослини) і способі життя стародавніх людей (завдяки полюванню на мегафауну мисливці непогано харчувалися).

Серія з чотирьох знімків, зроблених за допомогою приладів на борту супутників Landsat 7 та Landsat 8, показують, як кратер росте протягом багатьох років. Перші ознаки провалу з'явилися в 1960-х роках. Земля почала посилено розверзатися в кінці 1980-х років. ДО 27 серпня 1999 з орбіти провал став схожий на невелику подряпину на тілі зеленої тундри - таким його тоді вперше побачив супутник Landsat 7. З часом кратер розширився, подовжився і заглибився, прийнявши до теперішнього часу форму пуголовка близько 1 км в довжину, передає Live Science. Глибина провалу досягає сотні метрів, в найширшій частині - 800 м.

Цей процес обумовлений підвищенням температури, яке призводить до танення вічної мерзлоти. Грунт, століттями скована льодом, просідає, і в результаті виникають суттєві зміни в ландшафті - утворюються так звані термокарста. Батагайка - особливо великий термокарст, але в тундрі є безліч «вибоїн» поменше.

Раніше повідомлялося, що через глобальне потепління і танення вічної мерзлоти в найближчі 35 років в Сибіру може початися масове обвалення житлових і промислових будівель.

Немає коментарів:

Дописати коментар